Nádherný Kostol sv. Štefana Kráľa je najstaršou pamiatkou Žiliny...

Autor: panoramy.blog.sme.sk | 26.1.2010 o 8:00 | (upravené 22.2.2010 o 18:12) Karma článku: 11,36 | Prečítané:  5373x

Máloktorý návštevník Žiliny by očakával, že to najcennejšie sa nenachádza v jej jadre, ale vo štvrti medzi rodinnými domami, kasárňami a firmami...

O Kostole sv. Štefana Kráľa som počul veľa už predtým. Nutnosť nasnímať tento skvost medzi pamiatkami vyplynula zo spolupráce s Turistickou informačnou kanceláriou mesta Žilina. V roku 2008 sme spolu s pani Rehákovou a Tinkou Betušovou z TIKu vytýčili 20. zastavení Virtuálneho sprievodcu tzv. Lombardiniho okruhom - historickým jadrom Žiliny. Máloktorý návštevník tohto mesta by asi očakával, že to najcennejšie sa však nenachádza v historickom jadre...

Keď sa schádza autom zo Žilinského divu - mohutnej betónovej opachy, križovatky Rondel, smerom na mestskú časť Závodie, by som ako návštevník tohto mesta asi ťažko hľadal medzi zmesou architektúry 20. storočia miestnych kasární, rôznych firiem a rodinných domov, tento kultúrny poklad.

Na Závodskej ceste v miestnej časti Dolné Rudiny, na ľavej strane ulice sa na mierne vyvýšenom mieste nad cestou otvára fascinujúci pohľad. Nad mohutný múr pokrytý tmavým dreveným šindľom sa týči krásna drevená strecha starobylého kostola - najstaršej pamiatky mesta Žilina.

Zaparkujem na parkovisku v jeho susedstve a vyberiem sa ku kruhovej bašte - vstupnej bráne do areálu. Som tam však priskoro, kostolník príde až o 15 minút. Horím nedočkavosťou a obchádzam múr, aby som zrealizoval, že jeho výška kostol dokonale chráni zo všetkých strán a moja snaha poodhaliť tajomstvo je tak márna :). Vraciam sa späť k autu, ku kostolu sa vyberám znova o 10 minút.

To už je ale brána pootvorená, a tak sa vyberám na odhaľovanie najstaršej histórie Žiliny. Kostolníka nachádzam podľa predpokladu v interiéri kostola a zatiaľ čo pracujem s technikou, vypočujem si výklad od strážcu tohto pokladu. Na revanš vysvetľujem, čo vlastne robím a aký to bude mať výsledok. S prekvapením však zisťujem, že postarší pán vie nielen pracovať s PC a internetom, ale dokonca pozná naše občianske združenie (Virtuálny sprievodca) a videl niektoré naše prezentácie!

Interiér neskoro-románskeho kostola pripomína jeho dávnu históriu. Aj keď písomná zmienka o kostole pochádza z r. 1429, posledné archeologické výskumy v rokoch 1995 a 2000 potvrdili, že celý kostol pochádza z 13. storočia. Archeológovia odhalili aj existenciu 6 až 7 osád v jeho okolí v období medzi 10 - 13. storočím, známym ako terra de Selinan (Zem Žiliňany).

Kostol bol v 2. pol. 18. storočia zbarokizovaný, v interiéri sa však dochovali pôvodné stredoveké maľby z obdobia okolo r. 1260. Objavený bol aj malý základ kazateľnice a 15 kostrových hrobov zo 17. - 18. storočia. Na vonkajšej strane svätyne v exteriéri sa nachádzajú archeologickým výskumom obnažené a konzervované základy Kaplnky Božieho Tela z prelomu 14. - 15. storočia. Okolo nej bolo objavených 80 kostrových hrobov datovaných do obdobia od 12. do 19 storočia.

Areál kostola je obkolesený kamenným múrom zo 17. stor. so vstupnou bránou a kruhovou baštou. V areáli sa taktiež nachádza otvorená renesančná kaplnka so šesťbokou kazateľnicou.

Podrobnejšie informácie sa dozviete napr. tu a tu.

Pozrite si virtuálnu prehliadku kostola (kliknite na jednotlivé náhľady pre otvorenie v novom okne):

kostol_stefana_krala.jpg

kostol_stefana_kralai.jpg

P.S.: Pozdravujem pána kostolníka a ďakujem za spoluprácu!

panoramy.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ján Kuciak nemal v destve ani počítač, vyrástol z neho analytik

Kuciak chcel s novinami najskôr skončiť.

ŠPORT

Opäť sa ukázalo, že Shiffrinová sa dá zdolať, tvrdila Vlhová

Vlhovú predstihla o 58 stotín sekundy.


Už ste čítali?