Panorámy, virtuálne prehliadky a virtuálni sprievodcovia...

Autor: panoramy.blog.sme.sk | 21.1.2010 o 13:40 | (upravené 25.1.2010 o 23:19) Karma článku: 5,98 | Prečítané:  2502x

Aby sme vedeli nasimulovať otáčanie okolo svojej osi, používame prehrávač, využívajúci technológiu Adobe Flash (v minulosti Java). Vďaka tejto technológii je možné panorámu obohatiť takmer o čokoľvek: texty, fotografie, video, audio, slideshow, mapky, grafy a náčrty... formulár, či iné flash prvky...

Na našom portáli sme to obmedzili len na niekoľko základných funkčných prvkov, ktoré potrebujeme pre dobré fungovanie a správu projektu.

Veľmi zaujímavým je možnosť prechodu z jednej panorámy do panorámy susednej. Predstavte si, že stojíte pred svojim domom a pozeráte sa dookola (prvá panoráma). Kliknete na dvere alebo nejaký symbol na nich umiestnený a presuniete sa do ďalšej panorámy - interiéru, vašej vstupnej haly. Takéto symboly alebo miesta, nazývame hotspoty.

Virtuálnu prehliadku tvorí jedna alebo viac príbuzných panorám. Virtuálnu prehliadku vášho domu teda môžu predstavovať panorámy exteriéru, vstupnej haly, kuchyne, obývačky, izieb, spálne a trebárs aj kúpelne.

Máme teda virtuálnu prehliadku (ktorá sa skladá z min. 1 alebo viacerých panorám).
Virtuálne prehliadky objektov v rámci určitej lokality (napr. obce) tvoria "virtuálneho sprievodcu".

Virtuálneho sprievodcu tvorí minimálne jedna virtuálna prehliadka. Toto členenie používame aj na panoramy.sme.sk. Ak teda ideme snímať panorámy nejakej novej obce, vytvoríme pre ňu nového virtuálneho sprievodcu, do ktorého priradíme jednotlivé zastavenia v obci = virtuálne prehliadky. Kostol, obecný úrad, kaštieľ, ihrisko, škola, kultúrny dom, cintorín atď... Každá prehliadka má minimálne 1 panorámu - niektoré aj viac (napríklad kostol: exteriér + interiér)... Jednotlivé panorámy a prehliadky navzájom prepojíme hotspotmi. K virtuálnemu sprievodcovi priradíme rôzne informácie o obci, erb obce, sprievodcu a prehliadky obohatíme o texty. Pozrite si príklad: Virtuálny sprievodca obce Nitrianska Blatnica.

cervena_p.jpg zlta_pr.jpg

modra_spr.jpg

  • červený hotspot odkazuje na úroveň panoráma (konkrétnu panorámu, najčastejšie v rámci jednej virtuálnej prehliadky) - v tomto príklade je to zadná strana kaštieľa
  • žltý odkazuje na ďalšiu virtuálnu prehliadku (spustí virtuálnu prehliadku a prednastavenú "štartovaciu" panorámu v nej) - v tomto príklade je to park v susedstve
  • modrý hotspot odkazuje na virtuálneho sprievodcu - v tomto príklade je ním susedná obec Radošina

 

pr_p_nahlad.jpg
Pod oknom panorámy je zoznam ďalších panorám v rámci jednej virtuálnej prehliadky (kaštieľa...). Pod ním je zoznam ďalších prehliadok v rámci kategórie virtuálny sprievodca (obce Nitrianska Blatnica).

V momente spustenia služby sme mali zverejnených 1141 panorám v 570 virtuálnych prehliadkach a 150 virtuálnych sprievodcoch. Stále pracujeme na dopĺňaní textov k jednotlivým sprievodcom a prehliadkam a v blízkom období postupne doplníme asi 400 až 500 ďalších panorám z rôznych kútov Slovenska . Orientáciu v panorámach, virtuálnych prehliadkach a sprievodcoch vám uľahčí vyhľadávanie založené na Googli a niekoľko spôsobov kategorizácie - tá sa momentálne trošku upravuje.

panoramy.sme.sk


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ján Kuciak nemal v destve ani počítač, vyrástol z neho analytik

Kuciak chcel s novinami najskôr skončiť.

EKONOMIKA

V Jasnej či v Tatrách si skipasy lyžiari kúpia po novom

Tatry Mountain Resorts zásadným spôsobom mení predaj lístkov.


Už ste čítali?