Naše panorámy sú HDR-ká.

Autor: panoramy.blog.sme.sk | 18.1.2010 o 8:26 | (upravené 25.1.2010 o 23:19) Karma článku: 5,28 | Prečítané:  2091x

S postupným zvyšovaním výkonu výpočtovej techniky bolo v priebehu niekoľkých rokov možné nielen zvyšovať rozlíšenie panorám, ale začať snímať najprv skúšobne a od leta-jesene 2007 úplne, technikou HDRi. Kto fotí, už sa s tým určite stretol a možno aj experimentoval.

Zatiaľ ani najdrahší fotoaparát nedokáže zachytiť taký tonálny rozsah (detaily od najtmavších až po najsvetlejšie miesta snímanej scény) ako ľudské oko. Aby sme chápali o čo ide, urobíme si malý experiment:

Pozrime sa von oknom z tmavej miestnosti (keď fotíte, viete, že skoro každá miestnosť je oveľa tmavšia ako exteriér aj keď sa nám to nezdá). Sústredíme sa na priestor za oknom, napr. stormy, domy a pod. a periférnym pohľadom skúsime vnímať realitu vnútri našej izby. Nehýbeme okom, pretože naše zorničky fungujú podobne ako clona objektívu a prispôsobujú sa prostrediu. Zistíme, že tonálny rozsah nášho prirodzeného objektívu je neuveriteľne veľká. Naše oko v spolupráci s našim mozgom zachytáva detaily od tých najtmavších až po najsvetlejšie miesta. A teraz si tú istú situáciu zopakujme so svojim obľúbeným fotoaparátom a pozorujme rozdiel:-)

Pri kompozícii bežnej snímky (žiadna snímka nie je samozrejme bežná - pod týmto pojmom myslím nie-panorámy) sa môžme vyhnúť veľkým kontrastom. Ďalší príklad z praxe:

Stojíme v Manínskej tiesňave a fotíme skupinku priateľov na ceste pred nami. Keďže časť vápencových brál a cesty je osvetlená slnkom (vápenec má v obľube nádhrne odrážať slnko) a časť je v tieni musíme si vybrať. Buď náš objekt premiestnime tak, aby sme sa tejto situácii vyhli, alebo riskujeme podexponované a preexponované miesta. Pri panorámach sa tomuto bohužiaľ vyhnúť väčšinou nedá. Panoráma zachytáva 360° priestor a vysoké kontrasty sú tak nevyhnutné.

HDRi technika snímania spočíva v tom, že daný snímok sa okrem "normálnej" expozície ešte podexponuje a preexponuje. Výsledkom sú miesto 1 fotografie 3 snímky, alebo dokonca ľubovoľný iný počet snímkov (áno napr. až 5,7,9 :-)). Ďalej je to len vec hry s počítačom. To, ako sa daný set snímkov výsledne upraví, závisí od citu autora. Sú takí, ktorí využívajú techniku HDRi na výrobu "omaľovávaniek" a umeleckých diel a sú naopak takí, ktorí sa snažia ju využiť na čo najvernejšie zachytenie reality tak, ako ju vidíme ľudským okom.

obr1

obr2

obr3

A tu je výsledok:

1+2+3

HDR panoráma s južným pólom je naozaj "makačka" :-) Preto si za takúto prácu pýtame viac. A keďže to väčšinou ľuďom na Slovensku za to nestojí, väčšina našich panorám je bez južného pólu. Ušetrený čas venujeme ďalšiemu snímaniu, spracovaniu panorám a práci na tomto projekte:-) Môže sa to samozreme zmeniť. Ak bude väčšina z vás trvať na tom, že panoráma je takto neúplná, asi sa necháme presvedčiť!

panoramy.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

V Jasnej či v Tatrách si skipasy lyžiari kúpia po novom

Tatry Mountain Resorts zásadným spôsobom mení predaj lístkov.


Už ste čítali?